Deltagere – Københavns Universitet

Videresend til en ven Resize Print Bookmark and Share

Kulturens Medialisering > Deltagere

Deltagere

En række forskere indgår i satsningsområdet med delprojekter indenfor følgende områder:

Stig Hjarvard, professor og leder af projektet:

Medialiseringsteori.

Religionens medialisering, herunder fremvæksten af ’banal religion’.

Den politiske presse; medierne som netværksaktører i politisk forhandling.

Kontakt på stig@hum.ku.dk

 

Christa Lykke Christensen, lektor:

Tv-mediets transformation af børne- og ungdomskulturen.

Humorens medialisering.

Kontakt på christal@hum.ku.dk

 

Karsten Fledelius, lektor:

Religionens medialisering med særligt henblik på terrorise, blasfemi og ytringsfrihed.

Værdikampen i medierne.

Kontakt på karsten@hum.ku.dk

 

Anne Jerslev, lektor:

Kroppens medialisering.

Modefotografiets udvikling.

Kontakt på jerslev@hum.ku.dk

 

Aske Kammer, Ph.d.-studerende:

Online nyhedsformidling.

Kontakt på askammer@hum.ku.dk

 

Nete Nørgaard Kristensen, lektor:

Dansk kulturlivs strategiske kommunikationsovervejelser.

Dansk kulturjournalistik i et historisk perspektiv.

Kontakt på netenk@hum.ku.dk

 

Rasmus Helles, adjunkt:

Mediesociologi, især de digitale medier.

Mediepolitik og –regulering.

Kontakt på rashel@hum.ku.dk

 

Stine Lomborg, adjunkt:

Sociale medier.

Netværksanalyse.

Kontakt på slomborg@hum.ku.dk

 

Mette Mortensen, postdoc:

Krig, politik og medier.

Digital aktivisme og citizen journalism.

Kontakt på metmort@hum.ku.dk

 

Henrik Søndergaard, lektor:

Public-service medier.

Dansk mediepolitik.

Europæisk medieregulering.

Medieøkonomi.

Kontakt på henriks@hum.ku.dk